Müzikoloji ve Etnomüzikoloji

MÜZİKOLOJİ’NİN TANIMLARI

Britannica: Müziği bilimsel açıdan inceleyen bilim dalı. Alanı içine; müziğin biçimi, nota yazımı, müzik tarihi (besteci ve yorumcu yaşamları), çalgılar ve gelişimleri, müzik kuramı (melodi, armoni, ritim, diziler –ton, mod, makam ve benzeri diziler-), estetik, akustik, kulak ve el fizyolojisi gibi konular girmektedir.

Avrupa’da müzikoloji çalışmaları eski Yunan kuramcılarının çalışmaları ve yapıtlarıyla başlar. Bu kuramcılar müziğin; ahlaksal, estetik, fiziksel ve matematiksel yönüyle ilgilendiler. Sonraki Arap ve Hıristiyan kuramcılar, Yunan kuramlarına bağlı kaldılar. Böylece eski Yunan modları değişerek de olsa varlığını korudu.

İlk müzik tarihi kitabı 18. yüzyılda, Giovanni Battista Martini (1706-1784) tarafından yazıldı. Mozart ve Gluck’un da hocası olan Martini’nin yazdığı bu kitabın adı Storia della Musica (Müziğin Öyküsü)’dür. Kitap 3 ciltten oluşmaktadır.

Çağdaş müzikoloji çalışmalarına 19. yüzyılda başlanır. 20. yüzylın ortalarında da müzikoloji, birçok üniversitenin öğretim programına alınır.
 
Schirmer Pronouncing Pocket manual Of Musical Terms: The science of music.The concept includes all branchesof music, i. e., theory, history, aesthetics, lexicography, bibliography, etc.

Hutchinson Pocket Dictionary Of Classical Music: The academic study of music, including music history, music analysis, music aesthetic, and performance practice. All areas of music fall under the category of musicology except composition, performance studies, and practical music teaching (pedagogy).

Penguin Dictionary Of Music: Musical scholarship. 20th-century word useful in such contexts as to study musicology, implying an academic discipline different from that in to study music. So also musicologist (usually implying someone whose activity is more learned than that of a mere critic), musicological, etc.

ETNOMÜZİKOLOJİ’NİN TANIMLARI

Britannica: Bir kültür ya da alt kültürün müziğini, seslerini, ses aralıklarını, icra biçimini, içinde geliştiği kültürle ilişkisini, çeşitli açılardan inceleyen ve diğer kültürlerin müzikleriyle karşılaştıran bilim dalıdır. 1880’li yllarda araştırmacılar önce bu alana karşılaştırmalı Müzikoloji dediler. Endonezya müziği konusunda uzman olan Hollandalı Jaap Kunst 1950’li yıllarda  Etnomüzikoloji terini türetti. 1956 yılında dünya müziğiyle ilgilenen antropolog ve müzisyenler Etnomüzikoloji Derneği’ni kurdular. Zamanla etnomüzikolojinin çalışma alanı genişledi. Bugün; Geleneksel Türk Müzikleri (Geleneksel Türk Sanat Müziği ve Geleneksel Türk Halk Müziği), Yakın Doğu Müzikleri (Şark Müzikleri), Uzak Doğu Müzikleri (Japonya, Çin vb. Sanat Müzikleri), İngiliz Halk şarkıları, Yeni Gine Kabileleri Müziği, Afrika Saray Müziği, Caz Müziği, Avrupa ve Amerika Popüler Müziğinin Toplumsal ve Ticari Yapısı gibi çeşitli konuları kapsayan bir bilim dalıdır.

Schirmer Pronouncing Pocket manual Of Musical Terms: The study of non-Western musical forms, practices, and behaviors. Originally, the term was developed to distinguish tis study from standard, i.e., Western musicology, although many now object to referring to non-Western groups as ethnci, and feel the term World Musicology  would be preferable. 
 
Penguin Dictionary Of Music: The study of musical activity in relation to anthropological background – especialy that of non-European cultures.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret262176
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75905.7821
Euro6.54306.5692
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 33° 19°
Saat