Karaşar

 

Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı şirin mi şirin bir köydür Karaşar. Bu köyü kuranlar, Moğol istilâsı nedeni ile Asya'daki ilk yerleşim yerleri olan Kara-Şehr'i terkeden Türkler'dir. Canlarını Moğollar'dan kurtaran bir avuç Türk, uzun yolculuklarından sonra kendilerini Anadolu'da, harikulade bir vadide bulurlar. Bu vadi, terkettikleri vatanlarına o kadar benzemektedir ki o cennet parçası vadiye yerleşmeye karar verirler. Köylerinin adını da eski vatanlarının anısına Karaşar koyarlar.

Karaşar halkı, Osmanlı Padişahlığı'nın kuruluşunu ve yıkılışını yaşar. Türk Kurtuluş Savaşı'nda varlığını, gazileri ve verdiği şehitleri ile gönülden gösterir.

1997 yılında Karaşar'da bir yüksek lisans tezi yazarak, köyün gelenek ve göreneklerini araştırdım. Karaşar'ın müzik geleneklerine bir başka ağırlık verdim.

Bu roman, Karaşar'ın kuruluşunu, gelenek ve göreneklerini, bu yüksek lisans tezim ışığında ele alıyor. Romanda, 20. yüzyılın ortalarında yaşanmış hayali olaylar ve kahramanlar yardımı ile bu kapalı ve gizemli köyün kültürü anlatılıyor.

Tarihi roman yazma anlayışımın temelinde, tarihi gerçekleri araştırmak ve bu gerçeklere daima sadık kalmak esası yatar. Bunu sevgili okurlarıma bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.

 


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret232286
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.80725.8305
Euro6.72416.7510
Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 26° 13°
Saat