17- Ünlem İşareti ve Üç Nokta Üzerine

ÜNLEM İŞARETİ VE ÜÇ NOKTA ÜZERİNE

Yazmak da müzik ve resim yeteneği gibi bir yetenektir. Bu yeteneği ekmeğinizi kazanmak için kullanmak istediğinizde, yazarlığa soyunmuşsunuz demektir. Hatırı sayılır bir yazar olmak için, düşündüklerinizi kısa ve öz olarak anlatabilmek yetmez. Yazım kurallarına ve işaretlerine de uyduğunuz zaman kalemi sağlam yazarlar arasına girersiniz.

Dedim ya, yazmak bir yetenektir. Düşünceleri kısa ve öz olarak anlatabilmenin okulu yoktur. Şayet bu yeteneğiniz varsa okuyarak, yazarak, araştırarak geliştirebilirsiniz. Ancak yazma yeteneğiniz yoksa maalesef yapılabilecek bir şey yok. Şunu unutmamak gerekir ki yazma yeteneğiniz olmasa bile yazım kurallarını öğrenebilir, yaşamınız boyunca gayet güzel mektup ve dilekçeler yazabilirsiniz. Kısacası, yazım kurallarını öğrenebilmek için yeteneğe ihtiyacınız yoktur.

Toy ya da yeniyetme birinin yazım kurallarını gözden kaçırması hoş karşılanabilir. Ancak ekmeğini kalemi ile kazanan koca yazarlar yazım kurallarını hiçe sayınca, hoş karşılamak mümkün değil. Nasıl fırıncı güzel ekmek üretmek, terzi güzel elbise dikmek, tamirci doğru düzgün onarmak zorundaysa bir yazar da düşüncelerini okurlarına aktarırken dilimizi ve yazım kurallarını doğru kullanmak zorundadır. Yani bir yazardan beklentimiz bu olmalıdır.

Son zamanlarda, çoğu gazete köşe yazarları arasında hızla yayılan bir hastalık olduğunu fark ettim. Ünlem işaretini ve üç noktayı yanlış kullanma hastalığı. Hatta olmayan noktalama işaretleri uydurma hastalığı. Nasıl mı? Sözü fazla uzatmadan sıra ile anlatayım.

1- Ünlem İşareti: Sevinç, kıvanç, acı, korku, şaşma gibi duyguları anlatan cümlelerin sonuna konur.

Örnekler: “Dur! Polis!”, “Yaşasın!”, “İmdat!” gibi.

Son zamanlarda, çoğu gazete köşe yazarlarına tek ünlem işaretinin yetmediğine ve iki, üç hatta dört ünlem işaretini yan yana kullandıklarına şahit oluyorum.

Uyarı: Sayın yazar! Okur aptal değildir. Tek ünlem işareti ile anlıyor anlayacağını. İki ya da daha fazla virgülü, soru işaretini yan yana kullanıyor musunuz?

2- Üç Nokta: Tamamlanmamış cümlenin sonuna konur.

Örnekler: “Arkadaşınız hastaneye getirildiğinde bilinci kapalıydı. Maalesef…”, “Bugün kısmetimiz kapalıydı. Tek balık bile…”

Adı üzerinde Üç Nokta’dır. İki nokta yan yana ya da dört nokta yan yana gibi bir noktalama işareti yoktur. Çoğu gazete köşe yazarının iki nokta yan yana ya da dört nokta yan yana kullanma hastalığına kapıldıklarına üzülerek şahit oluyorum.

Uyarı: Sayın yazar! Noktalama işaretlerimizin kullanılacağı yerler bellidir ve sayıları yeterlidir. Yenilerini uyduracağınıza, yeni düşünceler üretin.

3- Uydurma Noktalama İşaretleri: Bütün bunlara ek olarak, yazarlar arasında hızla yayılan bir başka hastalık da ünlem işaretinden sonra iki, üç ya da dört noktanın yan yana kullanılmasıdır. Böyle bir noktalama işareti yoktur.

Uyarı: Sayın yazar! Ünlem işaretinden sonra soru işareti ya da virgülden sonra nokta kullanıyor musunuz? Hayır mı? O zaman ünlem işaretini yalnız bırakın da kafasını dinlesin.

Bu hataları gençler ve öğrencilerimiz yapabilir. Eğitimci olarak onlara yol göstermek biz eğitimcilerin görevidir. Ancak dilimizin içine etmeye kalkanlara haddini bildirmek, herkesin görevi olmalıdır.

Doğa bazı yetenekleri insanlara verirken son derece cimri davranmıştır. Yeteneklerimizi bilinçli ve yerinde kullanalım. Sağlıcakla kalınız.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret262176
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75905.7821
Euro6.54306.5692
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 33° 19°
Saat