18- Bal Sultan Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar çok uzak diyarlarda, cennetten bir parça olan bir şirin ülke varmış. Bu ülkenin de anne ve babası genç yaslarında öldüğü için tahta erken çıkmış bir sultanı varmış. Adı Gamzeli Giray imiş bu yakışıklı sultanın.

Yerine tahta çıkacak şehzadesi olmadığı için erkenden evlenmeye karar vermiş Gamzeli Giray. Güzellikten önce zekaya önem veren genç sultan, dört bir yana haber salıp, ülkesinin bütün sağlıklı kızlarını sıra ile huzuruna, sınava çağırmış.

Sınav günü sabahı, ülkenin ne kadar sağlıklı, güzel ve zeki olduğuna inanan kızı varsa saray kapısında sıra olmuşlar. Sultan her kızı huzuruna alıyor, tek soru soruyor ama ya yanıt alamıyor ya da aldığı yanıtı beğenmiyormuş. Sınav tam yedi gün sürmüş. Artık akşam vakti son bir kız kalmış sınava girmeyen. Sultan gayet umutsuz ve canı sıkkın halde o son kızı da almış huzuruna. Bir de ne görsün Gamzeli Giray? Karşısında yüzü ay parçası gibi, ince, zarif, asillerden asil bir kız durmuyor mu? Bir anda gönlü kaymış, yüreği ısınmış sultanın bu kıza. Biraz düşündükten sonra kıza sorusunu sormuş:

- Bana öyle bir reçel söyle ki içinde dünyanın bütün çiçeklerinin ve meyvelerinin tadı, kokusu olsun ama bu reçel, insan eli değmeden yapılmış olsun.

Kız gülümsemiş. Sultan neden güldüğünü sorduğunda da o dünya güzeli kız:

- Bundan daha kolay bir soru olamaz ki sultanım. Sorunun yanıtı bal!

Meğer o kız o ülkenin en iyi balcısının kızı değil miymiş? Babası ve annesi öldüğü için iki kardeşine bal üretip satarak bakıyormuş zavallı kız. Sultan hemen o gece kızın kardeşlerini saraya aldırtmış ve kıza da nikah yapmış. Ertesi sabah başlayan düğün kırk gün kırk gece sürmüş. O günden sonra bütün ülke halkı Gamzeli Giray'a GG, o dünya güzeli, özü bir, sözü bir hanım sultana da Bal Sultan, BS demişler.

Onlar ermiş muradına, darısı bütün sevgisiz ve mutsuz olanların başına.

Not: Bu masal, benim için özel olan birine yazılmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret262176
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75905.7821
Euro6.54306.5692
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 33° 19°
Saat